Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


26 IV 1888 urodził się Thomas Stearns Eliot

26 IV 1888 urodził się Thomas Stearns Eliot

Jeden z największych poetów XX wieku, o czym świadczą chociażby słowa Herberta z wiersza „Do Ryszarda Krynickiego„:

„Niewiele zostanie Ryszardzie naprawdę niewiele z poezji tego szalonego wieku na pewno Rilke Eliot …”

Uczniowie szkół średnich znają jego twórczość przede wszystkim z poematu „Ziemia jałowa”; czytają w podręcznikach,że to poemat o kryzysie cywilizacji, o oczekiwaniu na przemianę, że to nowa, nowoczesna, forma poetycka, i wszystko to prawda, co czytają, ale też, jeśli czytają tylko to – daleko są od ducha poezji Eliota, i poezja ta chyba nie może przebić się do ich serc opancerzonych suchą, „jałową", podręcznikową terminologią.

A ta jedna z najbardziej intelektualnych poezji odwołuje się właśnie do serca, o czym w podręcznikach ani słowa. Nie zwraca się uwagi na zakończenie poematu, gdzie zasugerowana jest, ostrożnie, to prawda, możliwość użyźnienia jałowej ziemi. Ta możliwość to słowa Gromu, to wezwanie wypowiedziane w sanskrycie, znaczące ‘Dawajcie, Współczujcie, Panujcie nad sobą’.

Nie od razu Thomas Stearns Eliot przedstawił w „Ziemi jałowej” tak doskonałą formę, poemat pierwotnie był znacznie dłuższy, rozwleklejszy, i inny poeta - Ezra Pound - przyłożył rękę do tego pomnika już poezji dwudziestowiecznej, ociosując go ze zbędnych elementów. Eliot w podziękowaniu zadedykował Poundowi poemat słowami, które przeszły do historii literatury: „In miglior fabro„ („większemu, lepszemu rzemieślnikowi”).

Wielu tłumaczy mierzyło się z poematem, by oddać go w polszczyźnie, nam niezrównany wydaje się przekład Czesława Miłosza i z niego chcielibyśmy skorzystać, przywołując jeden z najbardziej tajemniczych i najmocniej zapadających w pamięć fragmentów:

„Kto jest ten trzeci, który zawsze wędruje przy tobie?
Kiedy liczę ,jesteśmy tylko ja i ty, a kiedy popatrzę tam, na białą drogę,
Jest jeszcze zawsze ktoś, kto idzie przy tobie,
Owinięty w brązowy płaszcz, w kapturze,
Nie wiem, mężczyzna, czy może kobieta
- Kim jest ten, który idzie tam, gdzie ja i ty? „

https://arsenal.pl/search/result?search=Eliot+t

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech