Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


25 IV 1719 ukazały Przypadki Robinsona Crusoe

Pod datą 24 kwietnia wspominamy w naszym kalendarium autora powieści, w tym miejscu ukazanie się książki, która przez trzysta prawie lat cieszy się u czytelników powodzeniem. Pisaliśmy już o tym, jak to w swojej powieści Defoe stworzył optym...

czytaj więcej
2014-12-15

Chandler: nieznany rękopis, opera i alkohol

Zanim Raymond Chandler został autorem cenionych nie tylko przez miłośników gatunku kryminałów, wiódł życie cokolwiek wesołe - dość powiedzieć, że gdy w 1931 roku powoli zbliżał się do pięćdziesiątki, był wysoko opłacanym wiceprezesem naftowego holdingu Dabney Oil Syndicate. Nie zrezygnował z pracy sam, by oddać się pisaniu kryminałów - został zwolniony, gdy po długim okresie abstynencji po raz kolejny wpadł w alkoholizm, a kilka z jego podwładnych postanowiło ujawnić łączące je z Chandlerem romanse. Pierwszy kryminał z legendarnym Philipem Marlowem przyszedł osiem lat później; okazuje się jednak, że nie była to pierwsza literacka próba Chandlera - jako trzydziestolatek napisał operę. Kim był autor "Żegnaj, laleczko"?


Przed alkoholem
Na rękopis libretta "Księżniczki i domokrążcy" ("The Princess and the Pedlar") z dołączoną do niego partyturą autorstwa Julian Pascal amerykańska pisarka Kim Cooper natrafiła przypadkiem. Zbierała właśnie materiały do swojej debiutanckiej powieści kryminalnej, "The Kept Girl" - Chandler jest w nim postacią poboczną. Fabuła kryminału Cooper ogniskuje się wokół postaci szefa pisarza z czasów, gdy w latach trzydziestych pracował on w holdingu naftowym. "Brakowało mi" - mówi Kim Cooper w rozmowie z "The Guardian" - "elementu, który by połączył Chandlera jako autora kryminałów z Los Angeles z młodym chłopakiem, który studiował filologię klasyczną w Dulwich College w Londynie".

czytaj dalej

źródło: http://natemat.pl/

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech