Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


3 VI 1924 zmarł Franz Kafka

Dzieło Franza Kafki jest tajemnicą. Fascynującą,nierozwiązaną tajemnicą. Porywają się na nią krytycy i pisarze i rezygnują. Gustaw Herling Grudziński napisał w „Dzienniku”: „Im więcej myślę o Kafce, tym sceptyczniej odnoszę się do......

czytaj więcej
2016-02-26

Komiks w 2015: własne życie jako temat na album

To był ważny rok dla polskiego komiksu. Twórcy w końcu sięgnęli po swoje życie jako temat na album, zrywając z kreacyjnym eskapizmem. Polskich komiksów ukazało się jednak wyraźniej mniej, ginęły też w rosnącej ofercie zagranicznej.

 

Zmiany obserwowane w 2015 roku na rynku polskich komiksów mogą okazać się kluczowe dla układu sił w kolejnych latach. Ukazało się w sumie blisko 900 komiksów, z czego albumy polskich autorów stanowiły około 1/5. Rynek urósł w relacji rocznej o 15%, ale liczba rodzimych pozycji spadła o 1/5 do blisko 200 albumów. Komiksy trudno dostępne ze względu na niski nakład, ograniczoną dystrybucję i skromny marketing (sporo pozycji wydawanych przez różne instytucje trudno wychwycić nawet branżowym serwisom) stanowiły blisko 3/4 oferty rodzimych autorów. Taka sytuacja nie napawa specjalnie optymizmem, a wspomniane bariery nie tylko nie pozwalają przebić się wielu ciekawym tytułom, ale też pogłębiają niszowość polskiej sceny komiksowej, tworząc z niej hermetyczny bastion dostępny jedynie dla fandomu. W tym kontekście rosnąca oferta zagraniczna, która jest łatwo dostępna, może negatywnie wpłynąć na polski komiks. Czytelnicy mogą sięgać po rozpoznawalne tytuły z importu, co przy relatywnie wysokich cenach komiksów może ograniczyć popyt na rodzime albumy. Nie mogąc zarabiać w kraju, polscy twórcy mogą przenieść swoją aktywność na zagraniczne rynki. Rysownicy mają dość duże szanse na sukces, bariera językowa może zaś skazać większość scenarzystów na ciągłą pracę z debiutantami lub czekanie kilka lat na wydanie komiksu rysowanego po godzinach.

 

czytaj dalej

źródło: http://culture.pl
fot: Okładki najlepszych komiksów 2015, fot. Culture.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech